Súd: Pozastavenie výkonu funkcie prezidenta SČK pre Kručaya bolo nezákonné

19.09.2006 Prešov

Prešov 19. septembra (TASR) - Slovenský Červený kríž (SČK) má v súčasnosti dvoch prezidentov. Na tento nezákonný stav poukázal dnes pred novinármi v Prešove ...
Prešov 19. septembra (TASR) - Slovenský Červený kríž (SČK) má v súčasnosti dvoch prezidentov. Na tento nezákonný stav poukázal dnes pred novinármi v Prešove Milan Kručay.

Argumentoval rozhodnutím samosudkyne Okresného súdu Bratislava I, ktorá na pojednávaní 5. septembra vyhlásila pozastavenie výkonu funkcie prezidenta SČK pre Kručaya z júna 2004 za nezákonné.
Písomné vyhotovenie rozsudku ešte Kručay a jeho právny zástupca Jozef Bujňák z Prešova nedostali, má sa tak stať do 30 dní. Ak nebude obsahovať ustanovenie o tom, že Kručay je prezidentom SČK, odvolajú sa proti nemu. V tomto stave rozsudok bratislavského súdu ešte nie je právoplatný.
Kručayovi pozastavila výkon funkcie prezidenta SČK Výkonná rada SČK uznesením. No podľa stanov SČK za výkon funkcie sa dotknutý funkcionár zodpovedá tomu orgánu, ktorý ho do funkcie zvolil alebo ustanovil. V prípade prezidenta SČK je tým orgánom snem SČK. Ten rokoval v júni 2005. Z funkcie prezidenta Kručaya neodvolal, ale zvolil novú prezidentku Helenu Kobzovú. Kručay pred novinármi priznal, že bola za ním neskôr, aby podal demisiu. \"Nie, nepodal som demisiu, pretože mne išlo o fair-play, o čistú hru, o to, aby som očistil Slovenský Červený kríž, \" zvýraznil. Kručayovi sa tiež nepáči, že snem volil prezidenta aj za situácie, keď už bola na súde jeho žaloba proti SČK. Ako dodal, zamrzelo ho, že na súdne pojednávania nechodili žiadni zástupcovia SČK, ani volení činovníci, len právna zástupkyňa SČK.
Kručaya, ktorý je vysokoškolským učiteľom v Prešove, zvolili prvýkrát za prezidenta SČK v roku 1997, druhýkrát v roku 2001. Pred tým bol dve volebné obdobia viceprezidentom SČK. Ešte za Československa vykonával funkciu prezidenta Vodnej záchrannej služby Československého Červeného kríža. V roku 2002 dostal štátne vyznamenanie Pribinov kríž za celoživotné dielo. Práve preto, ako dnes povedal, je celá vec pre neho \"zarážajúca\".
Na otázku, či bude Kručay požadovať satisfakciu od SČK, odpovedal, že ide mu v prvom rade o morálnu stránku sporu a o očistenie svojho mena a mena SČK. Ako pôvodcu celej situácie označil vtedajšieho generálneho sekretára Bohdana Telgárskeho. Práve on bol zodpovedný za narábanie s financiami SČK. Kontrola Ministerstva financií SR zistila, že bolo neoprávnene zúčtovaných 32 miliónov Sk zo štátneho rozpočtu ako príspevok pre SČK. V prvom rade by podľa Kručaya mali odstúpiť všetci členovia Výkonnej rady SČK, ktorí sa podieľali na prijatí inkriminovaného uznesenia.
 

Vyberte región

mark